Przejdź do treści

Instalacja Fotowoltaiczna16 min czytania

Koszt instalacji fotowoltaicznej 8 kW - cena z montażem, składniki i porównanie 3 rozwiązań

System fotowoltaiczny o mocy 8 kW to instalacja generująca około 8000-9600 kWh prądu rocznie w warunkach polskich, przy czym moc w warunkach eksploatacyjnych wynosi 6,4-7,2 kW AC. Taki układ stanowi optymalne rozwiązanie dla domu jednorodzinnego z zużyciem 4000-6000 kWh rocznego. Koszt instalacji 8 kW w 2026 r. oscyluje w granicach 38 000-48 000 zł, co czyni ją tańszą niż rozwiązania 10 kW, ale droższą od 5 kW. Główne składniki kosztu to panele fotowoltaiczne (70-80 % wartości), inwerter jeden lub dwa (10-15 %) oraz robocizna montażowa (10-15 %).

Jak obliczyć liczbę paneli potrzebnych do 8 kW - praktyczny przewodnik

Tekst opracowany z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Zasady i ograniczenia

System fotowoltaiczny o mocy 8 kW wymaga precyzyjnego dopasowania liczby paneli do ich mocy jednostkowej. Prosta formuła: liczba paneli = 8000 W dzielone przez moc jednostkową panelu, wyrażoną w watach. Dla paneli o mocy 400 W potrzebne będą 20 sztuk, a dla 450 W - 18 paneli. W praktyce rzeczywista liczba może wynosić 18-24 sztuki ze względu na straty w przewodach i inwerterze.

Obliczenia opierają się na mocy szczytowej podanej w standardzie STC (1000 W/m² przy temperaturze 25°C). Standard ten określa, że panel pracuje z maksymalną wydajnością przy określonych warunkach świetlnych i temperaturowych. W rzeczywistości, w polskich warunkach, spodziewa się 10-15% straty wydajności.

Moc panelu [W]Liczba paneli dla 8 kWPrzykład konfiguracji
35023Panel 350 W × 23 = 8050 W
40020Panel 400 W × 20 = 8000 W
45018Panel 450 W × 18 = 8100 W
50016Panel 500 W × 16 = 8000 W

Panele fotowoltaiczne dostępne na rynku dzielą się na dwie główne kategorie technologiczne. Monokrystaliczne charakteryzują się mocą 400-500 W oraz wydajnością 20-22%, co czyni je niezwykle ważnym wyborem dla osób poszukujących maksymalnej efektywności. Polikrystaliczne oferują niższą cenę, ale mniejszą wydajność w przedziale 350-420 W, co wymaga większej liczby paneli dla osiągnięcia tej samej mocy.

Wybór pomiędzy tymi technologiami zależy od priorytetów inwestora. Monokrystaliczne panele są droższe o 10-20%, ale zapewniają lepszą gęstość mocy oraz mniejszą liczbę paneli potrzebnych dla 8 kW systemu. Dla 8 kW przy panelach 420 W potrzeba 19 sztuk, natomiast przy 500 W - 16 paneli, co istotnie wpływa na całkowitą liczbę sztuk oraz wymaganą powierzchnię dachu.

  • Monokrystaliczne: wyższa wydajność, droższe - 20-22% efektywności
  • Polikrystaliczne: niższa cena, większa liczba paneli potrzebna
  • Dla 8 kW: 16-24 panele w zależności od mocy jednostkowej
  • Gwarancja na panele: min. 12 lat (linear)

Jeden standardowy moduł fotowoltaiczny zajmują średnio 2,15 m² powierzchni. Dla konfiguracji z 20 panelami o mocy 400 W wymagana zostanie powierzchnia rzędu 43 m² dachu. Ten fundamentalny parametr determinuje, czy dach domu może pomieścić cały system fotowoltaiczny 8 kW. Najlepsza orientacja to południowa, a optymalny kąt nachylenia 30-35 stopni.

Liczba paneliŚrednia moc [W]Powierzchnia [m²]Przykład
1650034,416 × 2,15 m²
1845038,718 × 2,15 m²
2040043,020 × 2,15 m²
2335049,523 × 2,15 m²

W praktyce projektanci uwzględniają dodatkowe czynniki korygujące. W polskich warunkach klimatycznych spodziewa się spadku wydajności o 10-15% w porównaniu do warunków STC. Rzeczywista moc AC uzyskana z systemu 8 kW wyniesie więc 6,4-7,2 kW. Dodatkowo, sezonowość i zabrudzenia paneli wpływają na efektywną produkcję energii.

  • Rzeczywista moc AC: 80-90% wartości nominalnej
  • Straty w przewodach, złączach i inwerterze: 10-15%
  • W Polsce roczna produkcja 8 kW: 8000-9600 kWh
  • Po 25 latach eksploatacji: 80% początkowej wydajności

System fotowoltaiki 8 kW to zestaw paneli o łącznej mocy prądu stałego (DC) wynoszącej 8 kWp. Przy projektowaniu należy brać pod uwagę, że po 25 latach eksploatacji panele zachowują 80% początkowej wydajności. Dla inwestora istotny jest nie tylko koszt początkowy, ale także długoterminowa efektywność oraz gwarancja 25-30 lat na panele.

Ile miejsca zajmie instalacja 8 kW na dachu?

Instalacja 8 kW zajmuje średnio 34-50 metrów kwadratowych dachu w zależności od wybranej konfiguracji paneli. Dla systemu z 16 panelami o mocy 500 W wystarczy 34,4 m², natomiast dla 23 paneli o mocy 350 W potrzebne będzie 49,5 m². Powierzchnię tę należy pomnożyć przez 2,15 m², aby uzyskać dokładny wynik dla dowolnej liczby paneli.

Rozbiór kosztów instalacji 8 kW - ile płacimy za panele, inwerter i montaż

Koszt instalacji fotowoltaicznej 8 kW stanowi złożoną sumę wielu składników, które w praktyce przekształcają się w konkretne kwoty. Przy cenie 4500 zł/kWp netto całkowita wartość wynosi 36 000 zł, a ich procentowy podział pozwala zrozumieć, gdzie kryją się największe wydatki.

Panele fotowoltaiczne stanowią 45-55% kosztu instalacji, co przy 36 000 zł oznacza 16 200-19 800 zł. Inwerter - urządzenie zamieniające prąd DC na AC - przekształca 15-20% budżetu, czyli 5 400-7 200 zł. Montaż i robocizna również stanowią 15-20% - 5 400-7 200 zł za profesjonalną instalację. Okablowanie i przewody 8-10% dają 2 880-3 600 zł, a licznik oraz pojazd serwisowy 5-8% to 1 800-2 880 zł.

W praktyce oznacza to, że przy wyborze zestawu fotowoltaicznego 8 kW z montażem największą część budżetu stanowią same panele, które muszą wytrzymać lata intensywnego nasłonecznienia. Inwerter to inwestycja w niezawodność systemu, a montaż to gwarancja prawidłowej instalacji zgodnej z normami.

Wyliczenia te można zweryfikować przy różnych cenach kWp - przy 5000 zł/kWp netto całkowity koszt wzrasta do 40 000 zł, a procentowe udziały pozostają stałe, co ułatwia porównywanie ofert różnych dostawców.

Wzór na obliczenie liczby paneli oraz ich gęstość kosztowa

Pełny zestaw 8-kilowy wymaga precyzyjnego obliczenia komponentów. Wzór 8000 kWh ÷ 1000 kWh/kWp = 8 kWp oraz przy założeniu 400 W/panel daje 20 paneli, które stały się fundamentem każdej instalacji tej wielkości. Przy cenie paneli w przedziale 1,60-2,00 zł/W koszt 20 paneli 400 W waha się od 32 000 do 40 000 zł.

Różnica między kWp a rzeczywistą mocą AC stanowi istotny czynnik przy ocenie wydajności. Nominalna moc 8 kW w praktyce daje 80-90% tej wartości w trybie ciągłym, co oznacza 6,4-7,2 kW użytecznej mocy prądu dostępnego w domu. Zestaw fotowoltaiczny 8 kw z montażem musi uwzględniać tę różnicę przy projektowaniu systemu.

Przykładowo, przy cenie 1,80 zł/W paneli 20 sztuk kosztuje 36 000 zł, czyli dokładnie tyle, ile daje przy 4500 zł/kWp netto przy założeniu 8 kWp. Ta prostsza forma rozliczenia pomaga szybko porównać oferty różnych dostawców.

Tabela porównawcza trzech gotowych zestawów 8 kW

Porównanie ofert różnych dostawców można przedstawić w formie tabeli, która pokaże różnice między klasycznym rozwiązaniem a bardziej zaawansowanymi pakietami. Dostępne są trzy podstawowe warianty: standardowy zestaw, wersja premium z lepszymi komponentami oraz rozwiązanie z magazynem energii, które pozwala na większą niezależność od sieci.

SkładnikStandard 8 kWPremium 8 kWZ magazynem 8 kW
Cena netto32 400 zł43 200 zł46 800 zł
Cena brutto40 500 zł54 000 zł58 500 zł
Liczba paneli202020
Moc inwertera8,2 kW10 kW8,2 kW
Roczna produkcja8 000 kWh8 000 kWh8 000 kWh
Okres zwrotu8 lat9 lat11 lat
Gwarancja panele25 lat30 lat25 lat
Gwarancja falownik10 lat12 lat10 lat

Przy cenie 4500-6000 zł/kWp netto różnica między standardem a wersją z magazynem energii wynosi 14 400-21 600 zł, co odpowiada 15 000-35 000 zł za sam magazyn. Okres zwrotu przy dotacjach Mój Prąd 6.0 zmniejsza się do 7-10 lat, a pokrycie zużycia z magazynem sięga 80-95%.

Rozróżnienie ceny brutto od netto oraz wpływ montażu

Różnica między ceną netto a brutto przy stawce VAT 23% jest istotna przy planowaniu budżetu. Przykładowo, przy cenie 4500 zł/kWp netto (36 000 zł) brutto wyniesie 44 280 zł, co dodaje 8 280 zł podatku. Ta różnica musi być uwzględniona przy porównywaniu ofert różnych dostawców.

Oferta DIY (bez montażu) to 3500-4500 zł/kWp, czyli oszczędność 8000-12 000 zł dla instalacji 8 kW. Jednak samodzielny montaż wymaga specjalistycznej wiedzy oraz narzędzi, a ewentualne problemy z gwarancją mogą kosztować więcej niż zaoszczędzone pieniądze. Cena 8 kW z montażem to więc inwestycja w pewność oraz długoterminową stabilność systemu.

Warto dodać, że przy 8 kW można pokryć 80-95% zużycia własną energią dzięki magazynowi, co czyni tę konfigurację niezwykle efektywną dla domu jednorodzinnego. Dostępne są także dotacje Mój Prąd 6.0, które zwracają do 40% kosztu inwestycji.

Instalatorów z certyfikatami UDT lub OZE oraz autoryzacją producentów paneli i falowników należy wybierać, by zapewnić pełną gwarancję i bezpieczeństwo systemu.

Porównanie 3 gotowych zestawów 8 kW - standard, premium i z magazynem energii

Tabela poniżej prezentuje szczegółowe porównanie trzech różnych rozwiązań fotowoltaicznych o mocy 8 kW, uwzględniające różnice w cenie, składnikach technicznych oraz efektywności ekonomicznej. Pozwala to wybrać optymalny pakiet pod kątem inwestycji w 2026 roku.

ParametrStandardPremiumZ magazynem 10 kWhRóżnica
Cena netto36 000 zł42 000 zł58 000 zł+67%
PanelePolikrystaliczne 400 WMonokrystaliczne 400 WMonokrystaliczne 400 W-15% wydajności
InwerterFalownik string 8 kWFalownik hybrydowyFalownik hybrydowy0%
MontażStandardowe rusztowanieAluminiowa konstrukcjaStandard + magazyn+2 dni
Roczna produkcja8000 kWh8000 kWh8000 kWh + magazyn+25% oszczędności
Okres zwrotu8 lat9 lat11 lat+3 lata

Warto podkreślić, że różnica w cenie pomiędzy zestawem standardowym a wersją z magazynem energii wynosi 22 000 zł, co odzwierciedla koszt dodatkowego sprzętu. Przy cenie energii elektrycznej 1,40 zł/kWh roczna produkcja 8000 kWh przekłada się na oszczędności rzędu 11 200 zł. Dla instalacji fotowoltaicznej o mocy 8 kW obowiązuje norma, że maksymalny dopuszczalny kWp wynosi 50 dla instalacji bez pozwolenia. Liczbę paneli można obliczyć ze wzoru: 8000 kWh podzielone przez 1000 kWh/kWp daje 8 kWp, a przy mocy 400 W na panel wymaga to 20 sztuk.

Panele słoneczne stanowią 45-55% kosztu instalacji, co czyni ich dobór istotnym dla całkowitej ceny. Okres zwrotu inwestycji w 2026 roku waha się od 7 do 11 lat przy aktualnych cenach energii. Dla instalacji 8 kW zmontowanych w systemie fotowoltaicznym można bez problemu zmieścić się w progu dopuszczalnym dla instalacji bez pozwolenia.

Jak wybrać między tymi trzema rozwiązaniami?

Wybór zestawu zależy od priorytetów inwestora. Standardowa konfiguracja zapewnia najniższą cenę przy zachowaniu wystarczającej wydajności. Wersja premium z monokrystalicznymi panelami oferuje wyższą sprawność o 20-22%, co może być istotne przy ograniczonej przestrzeni na dachu. System z magazynem energii zwiększa niezależność energetyczną, pozwalając na wykorzystanie produkcji w godzinach szczytowego obciążenia oraz w czasie braku nasłonecznienia.

Wpływ czynników na cenę - dlaczego dwie instalacje 8 kW mogą kosztować różnie

Koszt instalacji fotowoltaicznej 8 kW w 2026 roku nie jest stałą kwotą, lecz wynikiem licznych zmiennych czynników. Różnice w cenie mogą wynosić nawet 15 000 zł, gdyż każdy element - od orientacji dachu po region wykonawcy - wpływa na ostateczną wycenę. Analiza poniższych parametrów pozwala zrozumieć, dlaczego dwa projekty o identycznej mocy mogą mieć zupełnie inne koszty.

1. Kluczowe czynniki kształtujące cenę instalacji 8 kW

Orientacja dachu na południe zapewnia oszczędność 10-15% w porównaniu do innych kierunków, co przekłada się na niższe zapotrzebowanie na dodatkowy sprzęt i bardziej efektywną pracę inwertera.

Kąt nachylenia dachu 30-35° jest optymalny pod względem wydajności modułów PV, a odchylenie od tej wartości powoduje straty 5-10% w skuteczności, co wymaga kompensacji innymi elementami systemu.

Dostępność terenu i odległość do drogi wpływa na koszt transportu sprzętu o 2-5%, a w przypadku bardzo odległych lokalizacji może wymagać dodatkowych kosztów logistycznych nawet 1 200 zł.

Wybór paneli monokrystalicznych vs polikrystaliczne stanowi istotny czynnik - monokrystaliczne panele są droższe o 10-20%, ale oferują wyższą efektywność przy mniejszej powierzchni, co może zmniejszyć potrzebę dodatkowego wsparcia konstrukcyjnego.

Rozmiar inwertera - string inverter vs microinwertery - różnica w cenie może wynosić od 3 000 do 8 000 zł, przy czym microinwertery zapewniają lepszą kontrolę nad każdym modułem, ale są droższe w instalacji.

Strefa cenowa regionalna generuje różnice 5-12% w zależności od lokalizacji, gdzieś w Warszawie cena 8 kW to 42 000 zł, a w Krakowie 40 500 zł - różnica 1 500 zł.

Sezon montażu w latach 2026 roku - maj-sierpień - podnosi koszty robocizny o 5-10% ze względu na wyższy popyt na ekipę montażową i krótsze terminy realizacji.

Wydajność modułów PV zgodna z normą PN-EN 62446-1:2016 wymaga specjalistycznego sprzętu pomiarowego i certyfikacji, co dodatkowo podnosi koszt instalacji o 300-500 zł za komplet.

2. Analiza orientacji dachu i kąta nachylenia

Dach południowy z kątem 35° stanowi warunkowy fundament przy wycenie - to scenariusz bazowy, dla którego producenci podają nominalną wydajność systemu. Przy założeniu ceny 50 zł/Wp instalacja 8 kW kosztuje 40 000 zł.

Dach wschód-zachód przy 80-90% wydajności wymaga dodatkowego inwertera mikroinkrementującego koszt o 2 500 zł, gdyż standardowy string inverter nie radzi sobie z rozproszonym nasłonecznieniem w ciągu dnia. Orientacja dachu koreluje z wydajnością systemu, a nie tylko jego estetyką.

Dach północny z utratą 30-50% energii wymaga znacznych kompensacji - dodatkowe panele, większy inwerter czy magazyn energii, co może podnieść koszt o 8 000-12 000 zł w porównaniu do optymalnego układu.

3. Porównanie paneli mono vs poli w kontekście całkowitej ceny

Priorytet przy wyborze paneli to kompromis między ceną a efektywnością - przy średniej cenie 5 500 zł/kWp netto instalacja 8 kW to 44 000 zł, a wybór technologii może zmienić tę kwotę o kilka tysięcy złotych.

Panele monokrystaliczne o wydajności 20-22% kosztują 1,80-2,00 zł/Wp, natomiast polikrystaliczne są tańsze o 10-20%, czyli 1,44-1,60 zł/Wp. Przy 20 panelach 400Wp różnica kosztowa wynosi 3 200-6 400 zł w zależności od zakupionej mocy.

Koszt różnicy ta jest istotna przy planowaniu budżetu - przy założeniu 20 paneli po 400Wp, panele mono są droższe o 6 400 zł, ale zapewniają 15% większą powierzchnię działania przy mniejszej liczbie sztuk, co ułatwia montaż i serwis.

4. Sezon montażu i region jako czynniki cenowe

Lato 2026 roku (maj-sierpień) wprowadza sezonową premię - koszty rosną o 5-10% ze względu na wyczerpywanie się zasobów siły roboczej i podwyższone zapotrzebowanie na sprzęt w szczycie sezonu.

Ceny rynkowe OZE 2026 pokazują wyraźne różnice regionalne - w Warszawie 42 000 zł, w Krakowie 40 500 zł, w Gdańsku 43 200 zł, we Wrocławiu 41 800 zł, w Poznaniu 40 900 zł, w Łodzi 41 500 zł, w Katowicach 41 200 zł, a w Rzeszowie najniższa z wymienionych - 40 300 zł. Prognozy cen energii elektrycznej wskazują, że te różnice utrzymują się przez cały rok kalendarzowy.

Sezon montażu reguluje ceny rynkowe - zima i wczesna wiosna to czas, gdy wykonawcy są bardziej elastyczni pod względem cenowym, a dostępność terminów jest lepsza, co przekłada się na niższe koszty o 5-10% w porównaniu z latem.

MiastoCena 8 kW [zł]
Warszawa42 000
Kraków40 500
Gdańsk43 200
Wrocław41 800
Poznań40 900
Łódź41 500
Katowice41 200
Rzeszów40 300

Regionalne różnice w cenie instalacji 8 kW w 2026 roku wynoszą od 1 500 zł (Kraków vs Warszawa) do 2 900 zł (Gdańsk vs Rzeszów). Te kwoty odzwierciedlają noty cenowe wykonawców, koszty logistyczne oraz lokalny poziom konkurencji rynkowej.

RÓŻNICE REGIONALNE CENY INSTALACJI 8 KW [ZŁ]

Czy 8 kW to optymalna moc dla domu jednorodzinnego - kiedy wybrać więcej lub mniej

Dla domu jednorodzinnego 100 metrów kwadratowych typowym rocznym zużyciem energii są 4000-6000 kilowatogodzin. System o mocy 8 kW znamionowo wyprodukuje 8000-9600 kWh rocznie, co zapewnia pełne pokrycie zapotrzebowania oraz zapas na dodatkowe obciążenia. Dla większego domu lub z autem elektrycznym - 10 kWp+.

Analiza trzech scenariuszy mocy ukazuje wyraźne różnice w pokryciu energią. Pięć kilowatów wystarcza dla domów 80-100 m² oraz gospodarstw 2-3 osobowych, generując 5000-6000 kWh rocznie. Osiemkowoltorowy system przeznaczony jest dla standardowego domu 100 m² z rodziną czteroosobową, natomiast dziesięć kilowatów adresuje potrzeby dużych nieruchomości 150 metrów kwadratowych i gospodarstw z samochodem elektrycznym.

Rozbieżność między zużyciem a produkcją ma bezpośredni wpływ na opłacalność inwestycji. Przykładowo, przy rocznym zużyciu 5000 kWh oraz cenie energii 1,30 zł za kilowatogodzinę, oszczędności z 8-kilowowego systemu wynoszą 6500 zł rocznie. Dla rodziny 4-osobowej w domu 100 metrów kwadratowych typowo 5-7 kWp.

Koszty instalacji rosną proporcjonalnie do przydzielonej mocy, co wymaga precyzyjnego dopasowania do zapotrzebowania. Średnia cena netto w przedziale 4500-6000 zł za kilowat przekłada się na następujące widełki: pięć kilowatów kosztuje 22 500-30 000 zł, osiemki - 36 000-48 000 zł, a dziesięć - 45 000-60 000 zł. Przy rosnących cenach energii 1,20-1,50 zł za kWh okres zwrotu waha się od siedmiu do dziewiętnastu lat z dotacją, bez niej 9-13 lat.

Moc [kW]Roczna produkcja [kWh]Szacunkowy koszt [zł]Kto powinien wybrać
55000-600022 500-30 000Domy 80-100 m², osoby 2-3
88000-960036 000-48 000Standardowy dom 100 m² + rodzina 4-osobowa
1010000-1200045 000-60 000Duży dom 150+ m² lub z EV

Profil rodziny czteroosobowej w domu 100 metrów kwadratowych stanowi klasyczny przypadek optymalizacji przy 8 kW. Ten sam system zapewnia 133-160 procent pokrycia dla rocznego zużycia 6000 kWh, dając nie tylko samodzielne zasilanie, ale i możliwość sprzedaży nadwyżki do sieci. Dla takich gospodarstw 8 kW-pokrywa-4000-6000 kWh rocznego zużycia.

Rodzina 4-osobowa-wybiera-8 kW dla domu 100 m². Dodatkowy czynnik to możliwość ładowania samochodu elektrycznego, choć wymaga to rozważenia większej mocy. Przy rocznym prądzie 3000 kWh potrzebnym dojazdom EV, system 8 kW pokrywa 80-90 procent własnego zużycia, a pełne samodzielne zasilanie wymaga dodatkowych 3 kilowatów.

Auto elektryczne-wymaga-10 kW dla pełnego pokrycia. Dla domów 120-150 metrów kwadratowych z dużą rodziną czteroosobową 8 kW okazuje się niewystarczające, wymagając uzupełnienia energią z sieci lub dodatkowego systemu. Istotny czynnik to orientacja dachu - panele zamontowane na południe są o 10-15 procent bardziej efektywne niż na zachód lub wschód.

ROCZNA PRODUKCJA ENERGII W ZALEŻNOŚCI OD MOCY [KWH]

FAQ - najczęstsze pytania o fotowoltaikę 8 kW

Odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące instalacji 8 kW - od wymogów prawnych po szczegóły gwarancyjne i finansowe. Każda odpowiedź opiera się na aktualnych przepisach i praktyce rynkowej.

Czy potrzebne jest pozwolenie na fotowoltaikę 8 kW?

Instalacja o mocy 8 kW nie wymaga pozwolenia na budowę. Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy Prawo budowlane, instalacje do 50 kWp (kilowatów prądu stałego) nie wymagają pozwolenia ani zgłoszenia. Do 50 kWp instalacja jest zaliczana do samodzielnych jednostek odnawialnych źródeł energii. Wystarczy zgłoszenie do operatora sieci dystrybucyjnej oraz podpisanie umowy o przyłączenie. Zgłoszenia należy dokonać w ciągu 14 dni od uruchomienia systemu.

Jak długo trwa montaż fotowoltaiki 8 kW?

Cały proces zwykle trwa 4-8 tygodni od montażu do uruchomienia. Do tego czasu należy uwzględnić następujące etapy: 1-2 tygodnie na przygotowanie (dostawa paneli, weryfikacja dachu), 1-3 dni na montaż paneli i inwertera oraz prace przyłączeniowe, 1 tydzień na odbiór i uruchomienie. Przy montażu DIY (samodzielny montaż) można zaoszczędzić 15-20% czasu, ale ryzykować gwarancję. W sezonie letnim terminy instalatorów są zatłoczone, co może wydłużyć realny czas montażu o 1-2 tygodnie.

Jakie są warunki gwarancji na panele i falownik 8 kW?

Minimalna gwarancja na panele wynosi 12 lat (linear), a na falownik - 5-10 lat. Panele posiadają gwarancję 25-30 lat na wydajność, nie niższą niż 80% po 25 latach, podczas gdy falownik ma gwarancję na wymianę przez 10-12 lat. Gwarancja obejmuje także prace montażowe - minimum 2 lata od daty uruchomienia. Przy wyborze paneli monokrystalicznych wydajność wynosi 20-22%, co jest wyższe niż u paneli polikrystalicznych, które są tańsze o 10-20%, ale mniej wydajne.

Czy opłaca się instalować fotowoltaikę 8 kW bez magazynu energii?

Przy obecnych cenach prądu okres zwrotu wynosi 7-10 lat dla instalacji bez magazynu oraz 9-12 lat z magazynem. Mechanizm net-billing 1:0,7 oznacza, że za każdą sprzedaną kWh otrzymuje się 0,7 zł, a za każdy kupiony płaci się 1,20-1,50 zł. Magazyn energii o pojemności 5-10 kWh kosztuje 15 000-35 000 zł, a zwiększa oszczędność o 15-25%. Bez magazynu można pokryć tylko 30-50% własnego zużycia, natomiast z magazynem - 80-95%.

Jak złożyć wniosek o dotację Mój Prąd 6.0?

Dotacja Mój Prąd 6.0 zwraca do 40% kosztu instalacji. Proces składania wniosku obejmuje następujące kroki: 1) rejestracja w platformie programu Mój Prąd, 2) uzyskanie decyzji o przyznaniu dotacji w ciągu 14 dni, 3) zamknięcie transakcji z instalatorem, 4) przesłanie dokumentacji do programu, 5) odbiór przelewu w ciągu 30 dni od akceptacji. Maksymalna kwota na jedną instalację to 15 000 zł, a minimalna wysokość dotacji wynosi 6 000 zł. Okres zwrotu z dotacjami to 7-10 lat, bez nich 9-13 lat.

Redakcja Flipsa · wszystkie artykuły