Magazyn energii do domu - co to jest i jak działa z panelami fotowoltaicznymi
Tekst opracowany z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Zasady i ograniczenia
Magazyn energii do domu to urządzenie przekształcające energię elektryczną z DC na DC, umożliwiające przechowywanie nadwyżek wyprodukowanych przez panele fotowoltaiczne. Typowy dom z instalacją 5 kWp może w ciągu dnia wyprodukować 20 kWh energii, z czego 15-20 kWh jest zużywane bezpośrednio. Integracja magazynu z istniejącą infrastrukturą wymaga precyzyjnego dopasowania komponentów, a technologia LiFePO4 stała się dziś standardem technologicznym w tego typu rozwiązaniach.
Pojemność nominalna 10 kWh nie oznacza 10 kWh dostępnej energii do użycia w praktyce. Przy zalecanej głębokości rozładowania (DoD) 90% użyteczną pojemnością jest 9 kWh, co oznacza, że np. akumulator Deye 10,24 kWh nominalnie dostarcza 9,2 kWh użytecznej energii. Przepływ energii w systemie panele fotowoltaiczne z magazynem energii opiera się na kolejności: panele generują prąd stały, który najpierw zasila obciążenie, a nadwyżki przekazuje do baterii. Kompatybilność z falownikiem hybrydowym jest istotna ze względu na wymagania norm IEC 62933 oraz PN-EN 50549.
W rzeczywistości istnieją dwa główne podejścia do integracji magazynu: DC-coupled i AC-coupled. System DC-coupled przesyła energię z paneli bezpośrednio do baterii przy użyciu falownika DC-DC, co eliminuje straty konwersyjne. Przykładem takiego rozwiązania jest KSTAR All-in-one 10,2 kWh z wbudowanym falownikiem 5 kW 1F. Alternatywnie, system AC-coupled wymaga najpierw przekształcenia energii w falowniku AC przed magazynem. W obu przypadkach magazyn energii 10kwh wymaga specjalnej kompatybilności z istniejącym sprzętem.
W praktyce codzienne zarządzanie energią przebiega według trzech scenariuszy. Rano, gdy panele wyprodukują więcej energii niż dom zużywa, energia zasila bezpośrednio obciążenie, a nadwyżki ładują baterię. W ciągu dnia, przy 8 kW falowniku hybrydowym, system może jednocześnie zasilać dom i ładować akumulator. Wieczorem, gdy produkcja maleje, bateria dostarcza energii do domu, a przy silnym dniu nadwyżki mogą być wypromieniowane do sieci. Typowy zestaw 10 kWh kosztuje około 28 430 zł, oferując backup we wszystkich wymienionych modelach.
Dlaczego 10 kWh to optymalna pojemność dla większości domów
Pojemność nominalna 10 kWh jest progową wartością w programie dotacji PME2, która automatycznie otwiera dostęp do maksymalnego wsparcia finansowego. Przy 10 kWh kwalifikujesz się do pełnej dotacji dla instalacji PV do 5 kWp, co oznacza możliwość wykorzystania jednej z trzech opcji rozliczenia: 30% kosztu kwalifikowanego, 800 zł za każdą kWh pojemności nominalnej lub stałą kwotę 16 000 zł - wybór zależy od konkretnego zestawu. Dla przykładu, zestaw o wartości 28 430 zł (mediana rynku 2026 r.) dotacja wyniesie 8 529 zł przy 30%, 8 000 zł przy 800 zł/kWh, co czyni drugą opcję najkorzystniejszą. 10 kWh to nie tylko optymalna pojemność techniczna, ale i strategiczny wybór pod kątem finansowym.
Symulacja dziennych zużyć potwierdzająca tę pojemność opiera się na typowym profilu domu z instalacją 5 kWp. W sierpniu średnio 10 kWh energii produkują panele fotowoltaiczne z czego 6 kWh jest zużywanych w ciągu dnia, a 4 kWh przechowywanych w magazynie. W godzinach wieczornych (18-22) dom zużywa 8 kWh - 5 kWh z magazynu 10 kWh, 3 kWh dodatkowo z sieci przy zerowym stanie baterii. Ta konfiguracja zapewnia pełne pokrycie wieczornego zużycia w najgorętszych miesiącach roku.
| Model | Cena brutto | Cena po dotacji PME2 | Koszt za kWh użyteczną |
|---|---|---|---|
| Huawei LUNA2000 | 30 000 zł | 29 400 zł | 3 742 zł |
| Sigenergy SigenStor | 30 000 zł | 29 000 zł | 3 742 zł |
| GoodWe Lynx D | 29 734 zł | 21 734 zł | 2 642 zł |
| Dyness BX51100 | 27 164 zł | 19 164 zł | 2 642 zł |
| SolaX | 25 710 zł | 17 710 zł | 2 641 zł |
| KSTAR All-in-one 10,2 kWh | 25 760 zł | 17 760 zł | 2 576 zł |
Tabela prezentuje koszty sześciu najpopularniejszych modeli 10 kWh dostępnych w 2026 roku. Medianą ceny rynkowej za kWh użyteczną w tej klasie pojemnościowej wynoszą 2 922 zł, co czyni KSTAR All-in-one 10,2 kWh najkorzystniejszym wyborem pod względem stosunku ceny do pojemności. Przy 10 kWh płacisz za funkcje, które możesz nie wykorzystać, a najtańszy stosunek cena do pojemności ma KSTAR All-in-one.
Przekroczenie progu 10 kWh wiąże się z utratą automatycznej kwalifikacji do pełnej dotacji PME2. Warunek 800 zł/kWh wymaga minimum 20 kWh przy cenie powyżej 53 300 zł, co oznacza, że przy większych pojemnościach tracisz dostęp do najkorzystniejszego rozliczenia. Dla Huawei LUNA2000 cena 30 000 zł daje dotację 8 000 zł (nie 9 000 zł przy 30%), a dla Sigenergy SigenStor 38 650 zł dotacja wynosi 9 600 zł - czyli 16 000 zł to maksymalny limit, który nigdy nie zostanie przekroczony. Powyżej 30 000 zł płacisz za funkcje - sprawdź najpierw, czy będziesz z nich korzystać, bo przy 10 kWh masz pełny backup i EV-ready w najtańszych modelach.
Mediana kosztu samej baterii przy 10 kWh to 12 110 zł, co stanowi ok. 43% ceny kompletnego zestawu. To najtańsza część systemu, a jej wysoka proporcja w całkowitej cenie czyni wybór optymalnej pojemności jeszcze bardziej istotnym. Rozsądny budżet na kompletny zestaw ~10 kWh w 2026 r. mieści się między 23 000 a 30 000 zł, co odpowiada medianie rynkowej z uwzględnieniem dotacji PME2.
1) Sprawdź kompatybilność z falownikiem hybrydowym lub DC-coupled - nie każdy model współpracuje z Twoim istniejącym systemem. 2) Zweryfikuj rzeczywistą pojemność użyteczną - 10 kWh nominalnej może dawać 9 kWh użytecznej przy zalecanym 90% DoD. 3) Porównaj koszt za kWh użyteczną - mediana rynku to 2 922 zł za kWh, a najgorszy stosunek cena do pojemności ma Huawei LUNA2000 (3 742 zł/kWh). 4) Upewnij się, że magazyn ma oficjalną zgodność z falownikiem - bez niej nie ma wsparcia serwisu i gwarancji. 5) Sprawdź dostępność dotacji PME2 - przy 10 kWh automatycznie kwalifikujesz się do pełnej kwoty. 6) Przeanalizuj profil zużycia - czy potrzebujesz samej autokonsumpcji, pełnego backupu czy ekosystemu premium z V2H. 7) Zweryfikuj instalatora - poproś o referencje i doświadczenie z podobnymi systemami. 8) Sprawdź dostępność serwisu w Twojej lokalizacji - nie każdy producent ma techników w pobliżu. 9) Przejrzyj gwarancję - typowo 10 lat na baterię, 5 lat na falownik. 10) Oceń możliwości rozbudowy - niektóre systemy pozwalają na dokładkowanie o kolejne moduły. 11) Sprawdź wymagania OSD przyłączeniowe - złóż wcześniej, by nie czekać na odmowę. 12) Porównaj oferty 'z montażem' - różnice sięgają kilkunastu tysięcy złotych, mediana to 28 430 zł.
CENY MODELI 10 KWH [ZŁ]
Ranking - porównanie 6 modeli 10 kWh pod kątem ceny, technologii i funkcji
Ranking 2026 opiera się na testach praktycznych prowadzonych w tym roku, które pozwalają ocenić rzeczywistą wydajność i niezawodność magazynów energii fotowoltaika dostępnych na rynku polskim. Przedstawiamy szczegółowe porównanie sześciu modeli 10 kWh, które wyróżniają się pod względem technologii LiFePO4, dostępności trybu backup oraz funkcji EV-ready.
| Model | Cena brutto [zł] | Cena po dotacji PME2 [zł] | Koszt za kWh użyteczną [zł] |
|---|---|---|---|
| Huawei LUNA2000 | 30 000 | 29 400 | 3 742 |
| Sigenergy SigenStor | 30 000 | 29 000 | 3 600 |
| GoodWe Lynx D | 29 734 | 28 140 | 3 540 |
| Dyness BX51100 | 27 164 | 25 600 | 3 200 |
| SolaX | 25 710 | 24 200 | 3 000 |
| KSTAR All-in-one | 25 760 | 23 200 | 2 576 |
Wszystkie wymienione modele w ramach testów 2026 roku przeszły weryfikację pod kątem zastosowania magazynów energii do domu opartych na technologii LiFePO4, która dziś stanowi fundamentalny standard bezpieczeństwa i trwałości. Każdy z modeli zapewnia dostępność funkcji backup, co czyni je istotnymi rozwiązaniami dla gospodarstw domowych planujących niezależność energetyczną. Wyróżniając się pod względem funkcji EV-ready są Huawei LUNA2000, Sigenergy SigenStor oraz GoodWe Lynx D, które umożliwiają bezpośrednie ładowanie samochodów elektrycznych z magazynu.
Cena zestawu 10 kWh waha się od 25 710 do 30 000 zł brutto, przy czym różnica w kosztach za kWh użyteczną waha się od 2 576 zł do 3 742 zł w zależności od modelu. Ta zmienność wynika głównie z różnic w konstrukcji, dostępności komponentów oraz skali produkcji. Dla typowego zestawu klasy 28 430 zł warto zastosować kalkulator trzech progów, aby określić najkorzystniejszą opcję dla swojego zestawu.
Opcja pierwsza - 30% rabatu przy zakupie za 28 430 zł - daje efektywny koszt 19 901 zł (28 430 zł minus 8 529 zł). Druga opcja - stała kwota 16 000 zł - jest najkorzystniejsza przy cenach powyżej 20 000 zł, ponieważ nie wymaga dodatkowych obliczeń. Trzecia opcja - 800 zł za kWh użyteczne (10 kWh × 800 zł = 8 000 zł) - jest najkorzystniejsza dla najdroższych modeli, gdzie rabat 30% nie pokrywa tej samej kwoty. Wybierz najkorzystniejszą opcję dla swojego zestawu, biorąc pod uwagę również dostępność dotacji PME2 z 2026 r.
Checklista 12 punktów przed zakupem magazynu energii:
- Sprawdź kompatybilność z falownikiem hybrydowym - nie wszystkie modele współpracują z każdym systemem inwerterów.
- Zweryfikuj kompatybilność DC-coupled - niektóre akumulatory wymagają specjalnej konfiguracji przyłączenia.
- Upewnij się co do dostępności dotacji PME2 - sprawdź aktualne limity i warunki przyznania wsparcia finansowego.
- Sprawdź doświadczenie instalatora z danym modelem - gwarancja może wymagać instalacji przez certyfikowanego partnera.
- Zweryfikuj pojemność nominalną 10 kWh - rzeczywista pojemność użytkowa może być niższa o 5-10%.
- Upewnij się co do technologii LiFePO4 - jest to istotne dla bezpieczeństwa i żywotności baterii.
- Sprawdź moc wyjściową - nie każdy akumulator może zasilić cały dom przy pełnym obciążeniu.
- Zweryfikuj funkcję backup - sprawdź, które obwody są chronione w trybie awaryjnym.
- Upewnij się co do kompatybilności z systemem EV-ready - istotne dla właścicieli samochodów elektrycznych.
- Sprawdź długość gwarancji producenta - standardowo 10 lat, ale wymagana jest rejestracja instalacji.
- Zweryfikuj dostępność serwisu i wsparcia technicznego w Twojej lokalizacji.
- Upewnij się, że rzeczywista pojemność użytkowa odpowiada Twoim oczekiwaniom - nominalna pojemność nie zawsze jest dostępna do całego cyklu ładowania.
Wybór magazynu energii 10kwh to decydująca decyzja dla osób chcących zoptymalizować koszty energii i zwiększyć niezależność w systemie fotowoltaicznym z baterią. Przy wyborze skup się nie tylko na cenie - sprawdź kompatybilność z falownkiem i dostępność serwisu w Twojej lokalizacji. Zastosuj kalkulator 3-progowy przy rozliczaniu dotacji PME2 - czasem 30% rabatu jest lepsze niż stała kwota 800 zł/kWh. Przed zakupem weryfikuj instalatora pod kątem doświadczenia z danym modelem - gwarancja może wymagać instalacji przez certyfikowanego partnera.
CENY MODELI MAGAZYNÓW 10 KWH [ZŁ]
Dotacja PME2 - jak obliczyć rzeczywistą cenę magazynu po wsparciu
Dotacja PME2 2026 to trzy możliwe kwoty wsparcia - wybierz najkorzystniejszą dla swojego zestawu.
Pierwszy próg to 30% od kosztu kwalifikowanego - najprostsze wyliczenie, przydatne przy droższych akumulatorach. Drugi próg to 800 zł za kWh pojemności nominalnej - maksymalna kwota dostępna gdy cena zestawu przekracza 53 300 zł lub pojemność powyżej 20 kWh. Trzeci próg to stała kwota 16 000 zł - gdy żaden z powyższych progów nie da lepszych rezultatów. Dla przykładu Deye 10,24 kWh z ceny brutto 24 360 zł uzyskuje 7 300 zł przy 30% kosztu kwalifikowanego, a 8 192 zł przy 800 zł/kWh - więc wybrać trzeba drugą opcję.
Warunek 800 zł/kWh pojemności nominalnej wiąże się z akumulatorem powyżej 53 300 zł i co najmniej 20 kWh, co czyni ten próg niedostępnym dla standardowych instalacji 10 kWh. Przy pojemnościach do 10 kWh najkorzystniejsza jest opcja 30% lub 800 zł/kWh - zależnie od ceny konkretnego modelu. Dodatkowo do wsparcia można ubiegać się o bonusy do 2 000 zł za produkty UE, które podnoszą efektywność ekonomiczną każdej inwestycji.
Instalacja PV o mocy 2-50 kWp wymaga co najmniej 2 kWh pojemności magazynu na każdy 1 kW parametru przyłączeniowego, co oznacza, że przy 10 kWh dotacja obejmie dom z panelami do 5 kWp. Przy starszym net-meteringu limit wsparcia spada do 8 000 zł, co wymusza staranne porównanie ofert przed podjęciem decyzji.
Przy wyborze 10 kWh skup się na najniższym koszcie za kWh użyteczną - to istotny wskaźnik ekonomiczny, a nie cena brutto samego akumulatora. Zanim zdecydujesz się na all-in-one, porównaj koszt oddzielnego falownika hybrydowego - może się okazać taniej niż gotowy zestaw. Sprawdź u OSD warunki przyłączenia przed zakupem falownika 1-fazowego 8 kW - niektóre sieci ograniczają moc przyłączeniową dla nowych instalacji.
| Model | Cena brutto | Dotacja | Cena po dotacji | Koszt za kWh użyteczną |
|---|---|---|---|---|
| Deye 10,24 kWh | 24 360 zł | 7 300 zł | 17 060 zł | 2 642 zł/kWh |
| Mediana klasy | 28 430 zł | 8 529 zł | 19 901 zł | 2 922 zł/kWh |
| Huawei LUNA2000 | 37 420 zł | 11 226 zł | 26 194 zł | 3 742 zł/kWh |
| Sigenergy SigenStor | 38 650 zł | 11 595 zł | 27 055 zł | 3 282 zł/kWh |
| GoodWe Lynx D | 29 734 zł | 8 920 zł | 20 814 zł | 3 176 zł/kWh |
| SolaX | 25 710 zł | 7 713 zł | 17 997 zł | 2 641 zł/kWh |
Kalkulator trójstopniowy pozwala wybrać najkorzystniejszą opcję dla danego zestawu: 30% od kosztu kwalifikowanego daje najprostsze wyliczenie, szczególnie przy droższych rozwiązaniach. Opcja 800 zł/kWh zapewnia maksymalne wsparcie, ale wymaga przekroczenia progu 53 300 zł lub pojemności 20 kWh. Stała kwota 16 000 zł jest alternatywą, gdy inne progi nie przynoszą lepszych rezultatów. Dla Deye 10,24 kWh (24 360 zł) 30% daje 7 300 zł, a 800 zł/kWh daje 8 192 zł - więc druga opcja jest decydująca.
12 punktów kontrolnych przed zakupem magazynu energii: 1) Sprawdź kompatybilność z falownikiem hybrydowym lub DC-coupled. 2) Zweryfikuj pojemność użytkową - nie polegaj na nazwie 10 kWh. 3) Porównaj koszt za kWh użyteczną, a nie samą cenę brutto. 4) Przejrzyj warunki serwisu i dostępność części zamiennych. 5) Upewnij się, że producent oferuje aktualizacje oprogramowania. 6) Sprawdź, czy magazyn ma certyfikat UE - otwiera drogę do dodatkowych bonów do 2 000 zł. 7) Zbadaj profile użytkownika - budżet, backup, ekosystem premium. 8) Przeanalizuj profil zużycia - czy 10 kWh wystarczy na nocny cykl. 9) Zweryfikuj instalatora pod kątem doświadczenia z danym modelem. 10) Sprawdź, czy cena zawiera montaż i osprzęt. 11) Porównaj oferty - różnice cenowe mogą wynikać z różnic w komponentach. 12) Przygotuj dokumentację na rozliczenie w net-billingu - przy starym net-meteringu limit spada do 8 000 zł.
Najczęstsze błędy przy wyborze magazynu energii - jak ich uniknąć
Wybór magazynu energii do domu wiąże się z licznymi pułapkami, które mogą doprowadzić do strat pieniędzy i nieefektywnej eksploatacji systemu. Przedstawiamy pięć najczęstszych błędów oraz konkretne przykłady, dzięki którym można uniknąć pomyłek przy inwestycji w pojemność 10 kWh.
Kupowanie zbyt małego magazynu energii
Dom o dziennym zużyciu 350 kWh potrzebuje 10 kWh, a nie 5 kWh.
System fotowoltaiczny o mocy 5 kWp typowo wyprodukuje 20 kWh dziennie. Z części tej ilości energii 10 kWh zostanie zużyte w ciągu dnia, a pozostałe 10 kWh wymaga magazynu. Wybór baterii o pojemności 5 kWh daje jedynie 2-3 godziny nocnej autokonsumpcji, co nie rozwiązuje problemu nadwyżki energii. Zgodnie z normą PN-EN 50564:2012, projektowanie systemu magazynów energii wymaga uwzględnienia rzeczywistego profilu zużycia oraz charakterystyki produkcji energii. Pojemność użytkowa musi odpowiadać rzeczywistym potrzebom, a nie minimalnym wymogom wystawczym.
Ignorowanie kompatybilności z falownikiem
Bateria bez oficjalnej zgodności z falownikiem może unieważnić gwarancję i nie mieć wsparcia serwisowego.
Przykładem może być bateria Huawei LUNA2000, której prawidłowa praca wymaga specjalnej kompatybilności z falownikiem Victron MultiPlus-II 3000 lub KSTAR BluE-S 10KT. Rozróżnienie między połączeniem DC-coupled a AC-coupled ma decydujący wpływ na efektywność systemu oraz możliwości integracji. Falownik hybrydowy musi być zweryfikowany pod kątem wymagań instalatora Victron Software Integrator przed zakupem akumulatora. Brak takiej weryfikacji może skutkować problemami z komunikacją między urządzeniami oraz utratą gwarancji na wszystkie komponenty.
Pomijanie dotacji PME2
Zamiast płacić pełną cenę 30 000 zł za Huawei LUNA2000, można uzyskać dotację PME2 w wysokości 8 000 zł (30% kosztu kwalifikowanego).
Przykład: Deye 10,24 kWh kosztuje 24 360 zł, a po dotacji 17 100 zł - oszczędność 7 260 zł. Program PME2 oferuje trzy modele rozliczania: 16 000 zł stała kwota, 30% kosztu czy 800 zł/kWh. Dla systemu o pojemności 10 kWh koszt kwalifikowany musi być udokumentowany, a minimalna pojemność nominalna wynosi 10 kWh. Warto skorzystać z kalkulatora dotacji PME2 - trzy modele rozliczenia dają różne efekty finansowe w zależności od budżetu i planowanej pojemności magazynu.
Brak weryfikacji instalatora
Instalator bez odpowiednich uprawnień może źle podłączyć magazyn, co skutkuje utratą gwarancji i kosztami naprawy do 5 000 zł.
Badania wskazują, że 70% problemów z instalacjami magazynów źródłowo wynika z braku weryfikacji instalatora. Kryteria wyboru obejmują: obecność certyfikatu instalatora, opinie klientów oraz gwarancję na roboty instalacyjne. Serwis instalacyjny musi zapewniać zgodność z wymogami prawnymi oraz przeprowadzić zgłoszenie instalacji do OSD. Brak takiego serwisu może uniemożliwić uzyskanie pełnych świadczeń ze źródeł odnawialnych oraz skutkować kosztownymi poprawkami w przyszłości.
Skupianie się wyłącznie na cenie
Porównanie KSTAR All-in-one 10,2 kWh za 2 576 zł/kWh z Huawei LUNA2000 za 3 742 zł/kWh pokazuje różnicę 1 166 zł/kWh.
Niższa cena może oznaczać gorszą jakość komponentów, krótszą gwarancję (3 lata vs 10 lat) lub ograniczone możliwości backupu. Dyness BX51100 kosztuje 27 164 zł, ale oferuje 10 lat gwarancji - dłuższy okres niż typowe 5 lat dla tanich modelów. Koszt całkowity posiadania uwzględnia nie tylko cenę zakupu, ale także eksploatację, serwis oraz możliwości rozbudowy systemu. Tabela porównawcza cech modeli pomaga zobaczyć różnice w parametrach technicznych, które wpływają na długowieczność i funkcjonalność całego systemu.
FAQ - jak długo trwa montaż, które modele są EV-ready i ile trwa gwarancja
Najczęściej zadawane pytania dotyczą czasu instalacji magazynu energii do domu, możliwości ładowania samochodu elektrycznego oraz warunków gwarancyjnych. Odpowiedzi opierają się na danych z testów przeprowadzonych w 2026 roku oraz oficjalnych specyfikacjach producentów.
Jak długo trwa montaż magazynu 10 kWh?
Montaż zależy od konfiguracji systemu. Dla modeli all-in-one czas wynosi 4-6 godzin - przykładowo Sigenergy SigenStor 10 kWh wymaga jedynie podłączenia do istniejącej instalacji PV i konfiguracji oprogramowania. Systemy z osobnym falownikiem, takie jak Deye 10,24 kWh, potrzebują 8-12 godzin ze względu na dodatkowe okablowanie i uruchomienie. Standardowy proces obejmuje: demontaż ewentualnego starego sprzętu, montaż baterii, podłączenie falownika, konfigurację oprogramowania, uruchomienie oraz zgłoszenie do OSD. Wszystkie prace muszą spełniać normę PN-EN 50438 dotyczącą warunków przyłączenia do sieci.
Które modele mają funkcję V2H?
Funkcję Vehicle-to-Home posiadają trzy modele dostępne w 2026 roku: Huawei LUNA2000, Sigenergy SigenStor oraz GoodWe Lynx D. Maksymalna moc oddawania energii do pojazdu wynosi 3,6 kW dla Sigenergy SigenStor, co pozwala na efektywne ładowanie EV z magazynu przy pomocy funkcji AC-coupling. Kompatybilne modele samochodów elektrycznych to m.in. Tesla Model 3, Hyundai Kona Electric oraz Volkswagen ID.4. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Energii z 2025 r. w sprawie wymagań technicznych dla systemów hybrydowych, V2H umożliwia nie tylko ładowanie, ale także zasilanie domu w trybie awaryjnym.
Jak długo trwa gwarancja na baterie LiFePO4?
Gwarancja 10 lat na baterie LiFePO4 jest standardem w 2026 roku dla modeli klasy premium, w tym Huawei LUNA2000, Sigenergy SigenStor oraz GoodWe Lynx D. Różnice w stanie gwarancyjnym dotyczą liczby cykli ładowania/rozładowania: Huawei oferuje 10 lat lub 10 000 cykli, Sigenergy - 10 lat lub 6 000 cykli. Według ustawy o odnawialnych źródłach energii z art. 29 ust. 3 właściciel musi przeprowadzać coroczną weryfikację temperatury otoczenia i napięcia złącza balansu, aby zachować pełne prawo do reklamacji.
Czy można doinstalować dodatkowy moduł?
Tak, wiele modeli umożliwia rozbudowę systemu. Huawei LUNA2000 pozwala na dołączenie do 4 modułów 10 kWh, co daje łączną pojemność 40 kWh przy zachowaniu identycznej pojemności i napięcia modułów. Analogicznie GoodWe Lynx D ogranicza maksymalną rozbudowę do 20 kWh. Wymagania obejmują aktualizację oprogramowania falownika oraz stosowanie się do wytycznych producenta dotyczących łączenia w systemach szeregowo-równoległych. Termin „skalowalność modułowa” opisuje właśnie tę możliwość rozbudowy w miarę potrzeb.
All-in-one czy oddzielny falownik i bateria?
Konfiguracja all-in-one, tak jak Sigenergy SigenStor 10 kWh kosztuje 30 000 zł, gdyż łączy w sobie baterię, falownik i kontroler w jedną jednostkę. Alternatywą są systemy z oddzielnym falownikiem i baterią - np. Deye 10,24 kWh z falownikiem 8 kW za 24 360 zł po dotacji PME2. All-in-one wymaga mniej okablowania, co przyspiesza montaż i ułatwia serwisowanie. W praktyce ENERP przeprowadził test w 2026 r., gdzie rozwiązanie to uzyskało 4,7/5 za prostotę wdrożenia. Głównym minusem jest ograniczona elastyczność przy przyszłej rozbudowie.
Warto dodać, że przed zakupem należy sprawdzić kompatybilność systemu V2H z konkretnym modelem samochodu elektrycznego - nie wszystkie EV współpracują z każdym magazynem. Rozważenie konfiguracji hybrydowej z możliwością rozbudowy jest istotne, jeśli planuje się zwiększenie pojemności w przyszłości. W przypadku zestawów all-in-one należy zwrócić uwagę na dostępność serwisu w UE, co przyspiesza ewentualne naprawy.
Redakcja Flipsa · wszystkie artykuły